abbasam
03 خرداد 1402 - 20:38

شناسایی ۳۰۰ هزار حلقه چاه غیرمجاز در کشور

معاون آب و خاک وزارت جهادکشاورزی گفت: در کل کشور حدود ۵۵۰ هزار حلقه چاه مجاز و ۳۰۰ هزار حلقه چاه غیرمجاز شناسایی شده هستیم و بخشی از چاه‌های غیرمجاز هم شناسایی نشده است؛ شناسایی و مسلوب المنفعه کردن این چاه‌ها برعهده بخش کشاورزی نیست.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، صفدر نیازی بعدازظهر امروز در حاشیه کردهمایی معاونان آب و خاک سازمان‌های جهادکشاورزی سراسر کشور در شیراز، اظهارداشت: قانون حفاظت خاک، مسیر را برای سیاست‌گزاری‌های مطلوب در حوزه خاک و بهبود بهره‌وری هموار خواهد کرد.

معاون آب و خاک وزارت جهادکشاورزی با بیان اینکه راندمان خاک، تابع فاکتور‌های بسیاری و در نقاط مختلف کشور متفاوت است، افزود: اگرچه مشکلاتی در بحث خاک داریم، اما اوضاع ما در خاک بهتر از آب است، هرچند بخشی از دشت‌های کشور درگیر فرونشست شده و سالانه به شکل میانگین حدود 20 سانت فرونشست را شاهدیم و این نگران کننده است.

وی با بیان اینکه راندمان آب در بخش کشاورزی به طور میانگین در کشور حدود 50 درصد است و نیازمند ارتقاء این شاخص هستیم، گفت: طی سال‌های گذشته به تدریج کشاورزان ما با علم رو به جلو حرکت کرده و راندمان آب را ارتقا داده‌اند به طوری که اگر زمانی انتقال آب تنها از طریق کانال‌های روباز خاکی انجام می‌شد امروز، سطحی بالغ بر 16 هزار هکتار از اراضی کشاورزی به آبیاری زیرسطحی مجهز است.

نیازی وسعت اراضی کشاورزی اعم از زراعی و باغی، آبی و دیم را بالغ بر 18 هزار میلیون هکتار ذکر کرد و افزود: بخش آبی این اراضی وسعتی بالغ بر 8.5 هزار میلیون هکتار را شامل می‌شود و حجم تولیدات این بخش سالانه حدود 125 میلیون تن است.

وی با بیان اینکه، واژه هدرروی آب قابل پذیرش نیست و بالغ بر 50 درصد آب تخصیص یافته به بخش کشاورزی تبخیر شده، در زمین نفوذ کرده یا از دسترس ریشه گیاه خارج می‌شود، گفت: برای ارتقاء 10 درصدی این وضعیت نیازمند تخصیص حدود 200 میلیارد تومان اعتبار هستیم.

نیازی با اشاره به اینکه فشار به مخازن زیرزمینی آب، ناشی از عوامل مختلفی است، گفت: در کل کشور حدود 550 هزار حلقه چاه مجاز و 300 هزار حلقه چاه غیرمجاز شناسایی شده هستیم و بخشی از چاه‌های غیرمجاز هم شناسایی نشده است؛ شناسایی و مسلوب المنفعه کردن این چاه‌ها برعهده بخش کشاورزی نیست.

وی با بیان اینکه بسیاری از کشور‌های دیگر هم در زمینه منابع آب زیرزمینی با مشکلاتی مواجه‌اند، گفت: طبق قانون، تامین و تنظیم آب مورد نیاز بخش کشاورزی برعهده وزارت نیرو بوده و این وزارتخانه باید آب را به شکل حجمی در محل اراضی کشاورزی تحویل کشاورز بدهد.

نیازی دستیابی به خوداتکایی در تولید حداقل 17 محصول استراتژیک را یک ضرورت دانست و گفت: گندم و برنج، قوت اصلی مردم را شامل می‌شود و نمی‌توانیم نسبت به تامین نیاز مردم به این کالا‌ها بی تفاوت باشیم.

معاون وزارت جهادکشاورزی، با اشاره به سفر رئیس جمهور به چین، افزود: یکی از توافق‌ها، اجرای 2 پروژه در زمینه کشاورزی در استان‌های خوزستان و ایلام و سه استان شمالی کشور ذکر و تاکید کرد: امروز در سیستان که با کمبود آب مواجه هستیم سالانه یک میلیون مترمکعب آب از دسترس خارج می‌شود و می‌توان با برنامه‌ریزی و اجرای برنامه‌هایی، از این آب استفاده کرد.

نیازی، هدف از برگزاری گردهمایی سالانه مسئولان آب و خاک سازمان‌های جهادکشاورزی کشور را، همگرایی، هماهنگی و تنظیم سیاست‌های آبی خاکی بخش کشاورزی و بسیار ضروری و لازم دانست و گفت: در واقع، چنین نشست‌هایی تبیین کننده برنامه اجرایی سال است.

انتهای پیام/424/.

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1236436